Turite klausimų? Skambinkite +370 699 53023

Nauji GPAIS kodai

Žinia, kiekviena įmonė privalo registruotis GPAIS sistemoje, jei prekiauja fiziniais daiktais, kurie gamykliškai supakuoti į bet kokią pakuotę arba įdedami į maišelį pirkimo momentu, arba išsiunčiami kurjerinėje pakuotėje. Žodžiu, jei pirkėjams - fiziniams asmenims - pateikiate prekę pakuotėje, privalote registruotis GPAIS ir teikti duomenis apie pakuotės kiekius perduotus vartotojams. Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema, sutrumpintai GPAIS, veikia internete adresu www.gpais.eu . Šiemet pildant GPAIS apskaitos duomenis už 2022 metus reikia nustatyti naujus pakuotės kodus. Kodai tiksliau surūšiuoja pakuotę pagal paskirtį ir medžiagas, kas leidžia nustatyti jos perdirbimo galimybes. Tie patys kodai naudojami mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis deklaracijoje FR0524. Jei teisingai deklaruosite GPAIS, iš metinės suvestinės gali būti sugeneruota teisinga deklaracija FR0524 su tiksliais kodais. Pateikiame popierinės pakuotės kodus ir jų naudojimo atvejų pavyzdžius pagal mūsų supratimą: 

005 - Popierinė (kartoninė) tuščia. Kai žmogui parduodate pačią pakuotę, maišelį. 

015 - Popierinė (kartoninė) pirminė. Dedate nuogą produktą į maišelį, dėžę. 

025 - Popierinė (kartoninė) antrinė (tretinė). Dedate supakuotus produktus. Pavyzdžiui pirkinių maišeliai arba dėžutės, jūsų supakuotai produkcijai. 

035 - Popierinė (kartoninė) pirminė daugkartinė. Pavyzdžiui dėžes susigrąžinsite ir vėl naudosite.

045 - Popierinė (kartoninė) antrinė (tretinė) daugkartinė. Vėl naudosite.

065 - Popierinė (kartoninė) pirminė sunaudota savo reikmėms. Likusi išpakavus savo reikmėms naudojamus gaminius, žaliavas. T.y. toliau neparduodama pakuotė.

075 - Popierinė (kartoninė) antrinė (tretinė) sunaudota savo reikmėms.

Plastikinės pakuotės kodai turi trečiąjį, paskutinįjį skaičių „2“. Kombinuota pakuotė – skaičių „9“. Kombinuota yra sudėta iš skirtingų medžiagų (popierius, plastikas, aliuminis) arba jų rūšių (skirtingų plastikų). Iškart galima laikyti, kad tai neperdirbama pakuotė.

Naujiena: portale iškart matysite kuri rūšis yra perdirbama. Generuojamuose dokumentuose bus įrašyta ir kodas ir svoris ir perdirbimas. Galėsite susumuoti norimo laikotarpio svorius pagal kodus ir teisingai vesti GPAIS apskaitą.  Portalui sudėtinga nuspėti kokiu būdu naudosite pakuotę, maišelius. Laikome, kad maišeliai su rankenėlėmis yra skirti sudėti prekes, kurios jau yra supakuotos. Todėl automatiškai priskiriami kodai 022, 025, 029. Maišeliai be rankenėlių dažniausiai skirti supakuoti nuogus produktus, todėl įgauna kodus 012, 015, 019.  Jeigu naudosite pakuotę kitaip, taikykite atitinkamą kodą (antrąjį skaičių) pagal aukščiau nurodytus pavyzdžius. Antra vertus, kol kas didesni mokesčiai nustatyti tik neperdirbamai pakuotei nepriklausomai nuo jos panaudojimo būdo. Tarifai kiekvienais metais didės. Taigi, svarbiau yra teisingai priskirti perdirbamai pakuotei. Pakuočių, ypač plastikinių, priskyrimas perdirbamai ar neperdirbamai yra gana painus dalykas ne specialistui.